You are currently viewing Babalar! Çocuğunuzla olan iletişiminiz onları nasıl etkiliyor?

Babalar! Çocuğunuzla olan iletişiminiz onları nasıl etkiliyor?

Çocuk gelişimi deyince, özellikle doğumdan sonraki ilk birkaç yılda, bütün görev ve sorumlulukları anne üstleniyor. Babalar daha çok gözlemci ve izleyen olarak bu süreçte bulunuyorlar. Araştırmalar annenin yanında babanın da çocuğun gelişiminde etkin rol oynamasının çocukların birçok açıdan gelişimini desteklediğini savunuyor. Bu görüşten yola çıkarak, çocukların gelişimi için en önemli belirleyicilerinden birinin babanın üstlendiği rol olduğunu söyleyebiliyoruz. Babalar çocuklarının gelişiminde etkin bir rol oynadığında çocukların sosyal-duygusal ve bilişsel gelişimleri çok büyük oranda bir artış gösteriyor. Babalar çocuklarının gelişimi için etkin katılım gösterdiğinde çocuklarına birçok alanda yardımcı olmuş oluyorlar. Bu alanları 4 başlıkta inceleyelim.

 

Güvenli bağlanma

Güvenli bağlanma, bebek ve ona bakım sağlayan kişi arasındaki sözsüz bir şekilde gelişen iletişimin oluşturduğu fiziksel ve duygusal bağlantıdır ve aynı zamanda birbirlerine karşı oluşturdukları güven duygusudur. Güvenli bağlanma dediğimizde, bebeğe temel bakım ihtiyaçlarını karşıladığı için genelde sadece anne ve çocuk arasında gelişen bir durum olduğunu düşünüyoruz ama babanın da en az anne kadar çocukla güvenli bir bağlanma sağlaması gerekiyor. Bunun sonucunda, çocuk sadece bir kişiyle değil birden fazla kişiyle güvenli bağlanma oluşturuyor. Bu durumda, çocukların ileride sosyal ilişkilerinde daha aktif ve uyumlu olması bekleniyor.

 

Özgüven

Ailelerde babalar genellikle bir otorite merkezi olarak görülüyor ve onlardan çocuklarına duydukları sevgiyi göstermeleri beklenmiyor. Araştırmalar, bu görüşün tersine, babalarının sevgisini ve desteğini hisseden çocukların kendilerini daha rahat bir şekilde ifade edebildiğini ve özgüvenlerinin yüksek olduğunu söylüyor. Babalarının verdiği destekle çocukların kendilerine olan inançları artıyor ve çocuklarda ben başarabilirim duygusunun oluşmasını sağlıyor.

 

Zihinsel Gelişim

Yapılan birçok araştırma çocuk gelişiminde babanın etkin katılımının çocukların zihinsel gelişimine olumlu yönde katkı sağladığını söylüyor. Bunu sebebi ise çocuğun doğumdan itibaren sadece anne ile oluşturduğu çevresini zenginleştirmek. Çocuklar anne dışında başka bir kişinin de kendilerine yakın olduğunu hissettiğinde onların sesini ve kokusunu ayırt etmek için çaba sarfediyor. Bu durum çocukların yeni bir deneyim yaşamasını sağlayarak onların zihinsel gelişimine destek oluyor.

 

Model Olma

Çocuklar için babaları çok iyi bir model oluşturuyor. Çocuklar babalarının davranışlarını gözlemleyerek onları model alıyorlar. Bu yüzden babaların çocuklarına karşı gösterdikleri sevgi ve ilgi çocuklar için çok önemlidir. Babalarıyla birlikte kaliteli vakit geçiren çocuklar babalarının onlarla kurduğu iletişimi model alıyor ve bu çocuklar için hem kendi cinsleriyle hem de karşı cinsle iletişim kurmayı kolaylaştırarak onların sosyalleşmesini sağlıyor.

 

Yazı: Ebru Köse

Düzenleme: Hilal Albayrak

Bir cevap yazın