You are currently viewing Yarıyıl Tatili için 5 Öneri

Yarıyıl Tatili için 5 Öneri

Yarıyıl tatili kapıda, anne-babaları aldı bir telaş… Herkes “Tatilde çocuklarla ne yapmalı, nereye götürmeli, nasıl vakit geçirmeli?” diye düşünüp duruyor. Öğretmenler de muhtemelen bu sorularla kapılarını çalan ailelere işe yarayacak öneriler vermeye çalışıyor. Bu yazı, yarıyıl tatili ile ilgili basit birkaç öneri ile ailelerin ve öğretmenlerin içini ferahlatmak amacıyla yazıldı, umarım öyle olur.

Öncelikle size tavsiyem tatile başlamadan önce arkanıza yaslanın ve derin bir nefes alın. Erken yaşlardaki çocuklarda, tatiller büyük heyecan yaratır. Bu güzel heyecanı bir strese dönüştürmemek için bu dönemi çocuklarımızla dolu dolu zaman geçireceğiniz bir fırsat olarak görün ve rahatlayın. Bu tür durumlarda stresin doğrudan aileden çocuğa geçtiğini hatırlayın. Çocuklarınızı tatil için anneanne-babaanne-dedeleriyle bırakacaksanız yazıdan faydalı bulduğunuz önerileri onlarla paylaşabilirsiniz. İşte tatil için birkaç öneri;

1-Rahatlayın ve tatili doğal akışına bırakın:

Tatili nasıl geçireceğim stresiyle aileler bazen çocukları aktivite bombardımanına tutabiliyor. Ancak unutmayın ki; çocuğunuzla ne yaptığınızdan çok nasıl yaptığınız önemli. Anahtar kelimemiz kaliteli zaman geçirmek, yani ilgimizin tamamen çocuğumuzda ve ihtiyaçlarında olduğu, kaliteli diyaloglar kurabildiğimiz zamanlar yaratmak. Çocuğunuzla birlikte kurabiye pişirdiğiniz bir zamanı, onu dinazor müzesine götürüp hiç konuşmadığınız bir güne tercih edin. Günlük işleri yaparken, oyun oynarken, sokakta yürürken de kaliteli zaman geçirmek mümkün. Yeterki o anı çocuğunuzla gerçekten paylaşın, ona anlamlı sorular sorun, cevaplarını dinleyin, söyledikleriyle bağlantılı yorumlar yapın.

2-Rutinler oluşturun:

Biraz planlamadan kimseye zarar gelmez. Çocuklar tatil de olsa yemek, uyku, dinlenme v.b. rutinlere ihtiyaç duyarlar. Çocuklar yaşantıları tahmin edilebilir olduğunda kendilerini güvende hissederler. Çocuğunuzla birlikte bir tatil planı yapın ve bunu görselleştirin. Örneğin, her gün kaçta yatılacağına karar verin, bir dinlenme zamanı koyun, açık havada vakit geçireceğiniz bir zaman dilimi belirleyin. Bunların saatlerini yazın ve çocuğunuzdan resimlerini çizmesini isteyin veya dergi-gazetelerden uygun resimler bularak bir poster oluşturun.

3-Oynayın:

Kulağınıza basit gelebilir, ama ebeveynleriyle oyun oynamak çocuklar için en kıymetli deneyimdir. Oyun , çocukların hayatı kavrama yoludur ve öğrenme için sayısız fırsatlarla doludur. Evdeki artık materyaller, güvenli olacağını düşündüğünüz kap kaçaklar, taraklar, anahtarlar, yastıklar, çoraplar hepsi oyununuzun ana kahramanına dönüşebilir. Nasıl olacağı konusunda kafanız karıştıysa çocuğunuza sorun. Önemli olan ne oynarsanız oynayın çocuğunuzla iletişimi sürdürmeniz, cep telefonunuza değil oynadığınız oyuna odaklanmanız. Oyunda sorduğunuz sorular, fikirleriniz, bir problemle karşılaştığınızda çocuğunuzu sorunu çözmek için teşvik etmeniz, öğrenmesinin önünde sayısız kapılar açacaktır.

4-Günlük işlerdeki fen ve matematik fırsatlarını görün:

Tatilde de yapılması gereken birçok günlük iş olacaktır. Siz bunları yaparken çocuğunuza çizgi film açmak yerine size yardım etmesini isteyin. Böylece fen ve matematik alanındaki becerilerini geliştirmek için birçok fırsat yakalayacaksınız. Örneğin, birlikte bir tarife bakarak kurabiye pişirin ve ölçüler üzerine konuşun; en çok, daha az, büyük, küçük, yumuşak, sert gibi kavramları vurgulayın. Yeni yıkanmış çorapların eşlerini bulun, renklerine veya uzunluklarına göre ayırarak gruplandırın.

5-Hadi sokağa çıkın:

Hava soğuk, aman tatilde hastalanmasın diye çocuğunuzu eve veya kapalı alanlara mahkum etmeyin.Her gün sıkı giyinip açık havaya çıkınki, hem hasta olmasın hem de enerjisini doğru harcasın. Yakınınızdaki bir parkta düzenli vakit geçirin. Tatilde bir gün ormana, ağaçlı ormanlık bir alana gitmek için plan yapın. Unutmayın açık havada zaman geçirmek çocuğunuzun sağlığı için olmazsa olmazı, gece deliksiz bir uyku da cabası…

Referanslar

https://www.naeyc.org/our-work/families/support-learning-with-play

https://www.naeyc.org/our-work/families/support-learning-with-play

Bir cevap yazın