You are currently viewing Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin 5 Öneri

Çocuğunuzla Kaliteli Zaman Geçirmek İçin 5 Öneri

İş stresi, bitmek bilmeyen mesailer, evdeki sorumluluklar, üstüne çocukların ihtiyaçları da eklenince hayat bazen çok zor oluyor. Bunca işin gücün arasında biri size “Çocuklarınızla kaliteli vakit geçirin.” deyince bu size imkansız geliyor olabilir. İmkansız değil, hatta her zaman tahmin ettiğiniz kadar zor da değil. Ama çok önemli! Bu yüzden de “Kaliteli Zaman” kavramının ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl gerçekleştirebileceğimizi daha iyi anlamaya ihtiyacımız var.

Kaliteli zaman ilginizi sadece çocuğunuza odaklandığınız, tüm benliğinizle onun duygu ve ihtiyaçlarına karşılık verdiğiniz zamanlardır. Kaliteli zaman geçirmek için mutlaka bir eğitsel aktivite yapıyor veya sinema, tiyatro gibi bir etkinliğe gidiyor olmanız gerekmez. Evde her gün yaptığınız sıradan işler bile birer fırsattır. Örneğin dolapları düzenleyerek, yemek pişirerek, basit tamirat işleri yaparak da kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Önemli olan ne yaptığınızdan çok nasıl yaptığınızdır: Çocuğunuzu, onun duygu ve ihtiyaçlarını ön planda tutmanızdır.

Anne babalarıyla kaliteli zaman geçiren çocuklar kendilerini önemsenmiş hisseder. Ebeveynler çocuklarını gözlemleyerek güçlü ve desteklenmesi gereken yönlerini keşfederler. Çocuklar duygu ve düşüncelerini ebeveynlerine ifade etme fırsatı bulurlar. Anne, baba ve çocuk arasında güçlü bağlar oluşur. Birçok araştırma ebeveynlerinden yeterli ve doğru şekilde ilgi görmeyen çocukların davranışsal ve duygusal problemler yaşadığını göstermektedir. Kısacası çocuklarla kaliteli zaman geçirmek başarılı bir ebeveynliğin anahtarıdır.

Çocuklarımızla kaliteli zaman geçirmek bu kadar önemliyken gelin günlük hayatımızda yapacağımız ufak değişikliklerle bunu nasıl başaracağımıza bir göz atalım:

1. Birebir zaman geçirin:

Bütün aile bir arada bir şeyler yapmak elbette çok güzel. Ancak her çocuk sadece annesi veya sadece babası ile geçireceği özel zamanlara da ihtiyaç duyar. Örneğin iki çocuklu bir aileyseniz, bir çocukla annenin, diğeri ile babanın vakit geçireceği zamanlar yaratın. Bu zamanlarda tamamen çocuğunuza odaklanın, onların ilgi ve ihtiyaçlarını takip edin. Bu sayede geçirdiğiniz zamanı anlamlı hale getirmiş olacaksınız.

2. Bakım işlerini önemseyin:

Çocuklarınızın her gün yaptığı uyku, yemek, banyo gibi rutinleri gözden geçirin. Bu zamanları sadece “bakım” olarak değil kaliteli zaman geçirme fırsatı olarak görün. Örneğin yemek zamanlarında bütün aile bir araya gelmeye çalışın. Sofrayı birlikte kurup birlikte toplayın. Yemekte çocuklarınızla sohbet edin. Onları duygu ve düşüncelerini ifade etmeye teşvik edin. Çocuğunuzun sağlığını sadece ne kadar yemek yediğinin değil, onunla bu anlarda kurduğunuz iletişimin de etkilediğini hatırlayın.

3. Her gün yapabileceğiniz kısa ve basit rutinler oluşturun:

Günde on beş dakikanızı ayırarak çocuğunuzun ve sizin keyif aldığınız rutinler oluşturun. Her gece yatmadan önce çocuğunuzun seçtiği bir kitabı okuyun. Yemek saatinden sonra çocuğunuzun sevdiği sakin bir oyun seçin, örneğin birlikte yapboz yapın. Kısa da olsa bir şeyi her gün yapmak, ona özel zaman geçirdiğinizden emin olmanızı ve çocuğunuzun güvende hissetmesini sağlayacaktır.

4. Teknolojiden uzak durun:

Ne yaparsanız yapın çocuğunuza ayırdığınız vakitte teknolojiden uzak durun. Bir eliniz telefondayken çocuğunuzla iki saat oynamak yerine sadece ona özel yarım saat geçirin.

5. Oyun oynayın:

Çocuğunuzla oyun oynamak için çok fazla oyun bilmeye, rengarenk oyuncaklara veya oyun parklarına ihtiyacınız yok. Yaptığınız her şey bir oyuna dönüşebilir. Eğer kendinizi yeterince yaratıcı hissetmiyorsanız kendinizi çocuğunuza teslim edin. Onlar, geniş hayal güçleri ile her zaman yeni bir oyun bulacaklardır. Her gün kısa bir süre de olsa ilginizi sadece çocuklarınıza odaklamak hem çocuğunuza hem size iyi gelecek. Bunun için kendimizi biraz zorlamaya değmez mi?

Senem Han Uysal

Referanslar

1_ Tips for Spending Quality Time With Your Child, Naeyc For Families. www.families.naeyc.org

2_Spending quality family time together is very important, Michagan State Univesity www.msue.anr.msu.edu

3_ Importance of Family Time on Kids Mental Health and Adjustment to Life, Child Development İnstitute www.childdevelopmentinfo.com

Bir cevap yazın